Co opłaca się zakupić: mieszkanie w bloku czy jednorodzinny dom?

, , Leave a comment

Mnóstwo ludzi jest przed skomplikowanym wyborem – co wybrać – dom czy mieszkanie do zakupu lub wynajmu. Nie możemy ukryć, że obie możliwości posiadają zarówno wiele pozytywów, jak i dużo negatywów. Mieszkanie i dom to całkowicie różniące się nieruchomości, które wymagają zupełnie innych czynności, o czym wiele osób zdaje się zapominać.

Koszty domów oraz mieszkań bywają niekiedy także zbliżone, niemniej jednak zdecydowanie częściej domy są o wiele bardziej drogie – co nie powinno nikogo szokować. Mieszkanie z kolei dla dużej grupy osób jest opcją zwyczajnie niezbyt dużą. Co trzeba mieć na uwadze w trakcie wyborze domu lub mieszkania? Dla kogo atrakcyjniejszy jest dom, a dla kogo mieszkanie? Czy zawsze należy kupować dom jednorodzinny na przyszłe lata?

Znacznie tańszym wyborem są mieszkania i wymagają niedużych obowiązków. Utrzymywanie czystości w mieszkaniu zalicza się do łatwiejszych czynności niż jest to w przypadku domów wielo- i jednorodzinnych. Z drugiej strony standardowa wielkość mieszkania w bloku jest mniejsza aniżeli w wypadku domu jednorodzinnego. Dużo ludzi nie lubi także mieszkać w bloku bez dostępu do prywatnego ogródka lub tarasu, a wyłącznie z balkonem. Nie da się jednak ukryć, iż dla ludzi mieszkających samotnie mieszkanie jest znacznie atrakcyjniejszą decyzją nie wyłącznie ze względów pieniężnych. Utrzymywanie domu w pojedynkę jest niezmiernie uciążliwe, jeśli z drugiej strony chodzi o mieszkanie, to mnóstwo osób z sukcesem utrzymuje swoje mieszkania w pojedynkę.

W momencie, gdy dyskutujemy o złych stronach mieszkania, należy także mieć na uwadze to, że trafić można na dosyć trudnych sąsiadów. Wszyscy mieszkający w bloku zdają sobie sprawę z tego, z czym wiąże się praca remontowa u sąsiada – nie da się ukryć, iż w wypadku jednorodzinnych domów nie narażamy się na wystąpienie niebezpieczeństw zaburzających naszą wygodę.

Gdy żyjemy w domu, można pozwolić sobie na znacznie więcej. Zaaranżowanie własnego tarasu lub ogródka może dać sporo wyboru, a przebywanie w tak zagospodarowanej zewnętrznej przestrzeni może dać nam pokaźny poziom komfortu. Dla ogromnej części osób to zwłaszcza opcja bycia każdego dnia we własnym ogródku bywa znacznie bardziej atrakcyjne niż mieszkanie w bloku. Niemniej jednak dla osób żyjących w bloku wielkie znaczenie ma dobra lokalizacja, w której jest po prostu blisko do różnego typu rozrywek oraz usług, takich jak na przykład wielobranżowe sklepy, kina, teatry.

Nie da się też ukrywać, że zarówno mieszkania w bloku, jak i domy mają swoją określoną odbiorców. Jedni zawsze będą chcieli pomieszkiwać w mieszkaniach, inni z kolei w domach jedno- czy wielorodzinnych. Należy wziąć pod uwagę to, iż nie można jednoznacznie oznajmić, która opcja jest korzystniejsza – zważywszy na indywidualne preferencje. Opcja konsumowania posiłków na tarasie czy podziwiania z okna centrum miasta jest dla niektórych nieocenioną wartością, drudzy z kolei mogą nie zwracać na to uwagi. Powinniśmy także zaakcentować, iż na rynku dostępnych jest sporo domów i mieszkań, a dzięki temu wszyscy mogą dopasować miejsce zamieszkania do własnych gustów.

 

Leave a Reply